Ocet jabłkowy znany jest przede wszystkim ze swoich kulinarnych zastosowań. Warto jednak przyjrzeć mu się, by dostrzec, jak wiele dobra przynosi jego regularne stosowanie na skórę. Już po kilku dniach zauważymy, że nasza twarz jest czystsza, gładsza i bardziej napięta.
Ocet jabłkowy jako lek na trądzik
Spis treści
Zwróciłam uwagę na ocet jabłkowy ze względu na jego skład. Znajdziemy w nim przeciwutleniacze i związki organiczne, które pomagają w codziennej pielęgnacji skóry. Może on służyć zarówno jako dodatkowy kosmetyk, jak i jako alternatywa dla toniku.
Ekologiczny ocet to rewelacyjna pomoc nie tylko podczas rutynowych zabiegów, ale i niedoceniany sposób na walkę z trądzikiem! Myjąc nim twarz usuwamy zalegające zanieczyszczenia i oczyszczamy pory skórne. Nie musimy nawet stosować dodatkowych żeli zapobiegających trądzikowi. Wystarczy jego regularne stosowanie, by w naturalny i zdrowy sposób pozbyć się dokuczliwych i widocznych problemów z naszą cerą.
Właściwości octu jabłkowego
Poza walką z trądzikiem ocet jabłkowy posiada szereg innych właściwości, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Pomaga w walce z tłustą cerą, przywraca jej naturalne PH oraz ściąga skórę twarzy. Warto również pamiętać o nim, gdy zbyt długo będziemy się opalać i na naszej twarzy pojawią się oparzenia. Ocet jabłkowy działa przeciwzapalnie i pomaga w regeneracji uszkodzonych tkanek.
Codzienna pielęgnacja octem sprawia, że nie potrzebujemy już toniku. Dezynfekuje naszą twarz, zmniejsza widoczność porów, usuwa zanieczyszczenia i napina skórę. Ponadto pomaga w walce z przebarwieniami (co jest ważne szczególnie dla osób starszych walczących z plamami starczymi!) i zapobiega infekcjom. Warto o tym pamiętać, by nie dopuścić do powstawania niepotrzebnych wyprysków i innych stanów zapalnych.
Jak stosować ocet jabłkowy na twarz
Zachwalając właściwości octu nie mogę zapomnieć o tym, by powiedzieć, w jaki sposób powinnyśmy go używać. Jest to banalnie proste, a przygotowanie kosmetyku z zawartością octu zajmie niecałą minutę!
Po wieczornej pielęgnacji skóry spryskaj ją przygotowanym wcześniej octem. Najlepiej zostaw go na twarzy przynajmniej na 30 minut, by mógł się wchłonąć. Po tym czasie przemyj twarz. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie octu przez pięć kolejnych dni, a następnie zrobienie sobie dwóch dni przerwy. Takie stosowanie przyniesie naprawdę szybkie i rewelacyjne rezultaty.
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Pamiętaj o tym, by nie nanosić na skórę twarzy samego, nierozcieńczonego octu. Zawarte w nim kwasy w takim stężeniu mogą podrażnić skórę, spowodować swędzenie oraz wystąpienie wysypki.
By przygotować kosmetyk, wystarczy wymieszać 5 łyżek ekologicznego octu jabłkowego (75 ml) ze szklanką zimnej wody (250 ml). W takich proporcjach zapach octu staje się praktycznie niewyczuwalny, lecz jego właściwości stają się szybko widoczne.
W poszukiwaniu octu jabłkowego warto wybrać się do dobrego sklepu, w którym znajdziesz niepasteryzowany i niefiltrowany produkt. Może on być trochę mętny, jednak nie jest to powód do niepokoju.