Coraz częściej na drogeryjnych półkach możemy znaleźć produkty opisane jako „kosmetyki ekologiczne” lub „naturalne” i „organiczne”. Czym różnią się od reszty kosmetyków poza tym, że najczęściej kosztują więcej? Czy warto ich spróbować? Wybór jest naprawdę szeroki – dostępne są ekologiczne mydła, szampony, kremy, pasty do zębów, a nawet ekologiczne szczoteczki do zębów z bambusa! Przyznam się, że od jakiegoś czasu sama jestem fanką naturalnych kosmetyków, a w tym wpisie wyjaśnię wam dlaczego.
Czym właściwie są ekologiczne kosmetyki?
Spis treści
Kosmetyki ekologiczne są produkowane wyłącznie z naturalnych składników, takich jak oleje, ekstrakty z roślin, wosk pszczeli. Z kolei kosmetyki konwencjonalne wykorzystują składniki sztuczne. Na przykład popularna parafina, którą znajdziemy w większości kremów (choćby w popularnym kremie Nivea i kosmetykach dla dzieci) to produkt uboczny uzyskiwany w procesie destylacji ropy naftowej. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach i nie wykorzystują składników z martwych zwierząt, jak łój i kolagen.
Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyki organiczne?
Przede wszystkim – czytajcie składy kosmetyków! Jak napisałam wyżej, naturalne kosmetyki będą się składały wyłącznie z produktów naturalnych. W przypadku kremów rozszyfrowanie nazw składników nie jest takie trudne, ale co z mydłem i szamponami do włosów? Naturalne kosmetyki zawierają łagodne detergenty myjące, więc upewnijcie się, że w skład produktu wchodzi jeden z tych składników:coco glucoside, lauryl glucoside lub decyl glucoside. Jeśli szukacie kosmetyków organicznych, szukajcie na opakowaniu certyfikatu potwierdzającego, że dany produkt jest w 90-99% wytworzony ze składników pozyskanych z ekologicznych upraw.
Kosmetyki ekologiczne czy tradycyjne – co wybrać?
Ekologiczne kosmetyki mogą okazać się wybawieniem dla osób borykających się z różnymi alergiami, chorobami skóry lub po prostu nadwrażliwością skóry. Produkty ekologiczne nie zawierają syntetycznych składników, aromatów ani barwników, które są najczęściej odpowiedzialne za reakcje alergiczne i zaostrzenie stanów zapalnych u osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub trądzikiem. Oczywiście składniki pochodzenia naturalnego też mogą wywołać alergię, ale im krótsza lista składników, tym mniejsze prawdopodobieństwo uczulenia. Do tego wybierając kosmetyki ekologiczne, a głównie organiczne zmuszamy producentów składników do przejścia na uprawy ekologiczne i tym samym dbamy o środowisko. I najważniejsze – czytajcie składy kosmetyków! Producenci konwencjonalnych kosmetyków chcąc dopasować się do trendów na rynku próbują kusić klientki wypuszczając serie produktów ze słowami „bio”, „naturalne” czy „eko” w nazwie i w ładnych, zielonych opakowaniach. Jednak często te kosmetyki nie mają nic wspólnego z naturalnymi, ponieważ ich skład jest pełen syntetycznych składników.