Jak dobrać podkład do swojej cery?

Zastanawiasz się, czy Twój podkład jest odpowiednio dobrany i pasuje do Twojego rodzaju i koloru skóry? Chciałabyś wypróbować nowy fluid, ale boisz się, że wybierzesz nieodpowiedni odcień i powstanie tzw. “efekt maski”? A może zastanawiasz się, dlaczego Twój aktualny podkład wysusza Ci skórę lub świeci się w strefie T? Na półkach sklepowych jest coraz więcej rodzajów tego typu produktów – nic dziwnego więc, że ciężko Ci znaleźć perfekcyjny kosmetyk. W tym artykule odpowiem na nurtujące Cię pytania i pomogę Ci w wyborze idealnego podkładu dla Twojej skóry.

Fluid a podkład

Podkład to ogólna nazwa kategorii kosmetyków, których używamy na twarz w celu ukrycia niedoskonałości, wyrównania kolorytu skóry, przykrycia zmarszczek oraz rozświetlenia lub zmatowienia naszej skóry. Fluid jest rodzajem podkładu – ma konsystencję płynną, najlepsze krycie spośród wszystkich rodzajów podkładów, jest lekki i nawilżający. Oprócz fluidu do podkładów zalicza się również kosmetyki o konsystencji innej niż lejący fluid – w pudrze, w kompakcie, mineralny, w musie oraz w sprayu.

Określ rodzaj tonacji swojej cery

Podstawowym krokiem do wybrania idealnego podkładu jest określenie tonacji skóry, która może być zimna lub ciepła. Przez używanie podkładu, który ma odcień niezgodny z naszą tonacją, możemy narazić się na duże odznaczanie kosmetyku w porównaniu z nieumalowaną szyją – powstaje wtedy tzw. efekt maski i nie wygląda to najlepiej. Aby tego uniknąć zrób prosty eksperyment:

 • dokładnie umyj twarz i nałóż swój ulubiony krem nawilżający
 • znajdź w domu czystą, białą kartkę papieru
 • przyłóż kartkę do swojej twarzy (ważne, aby robić to w świetle dziennym)
 • porównaj koloryt swojej twarzy z kartką – jeżeli odcień skóry wydaje Ci się złotawy lub żółty, to tonacja Twojej twarzy jest ciepła. Jeżeli zaś Twoja twarz w porównaniu z kartką jest różowa lub niebieska, to Twoja tonacja jest chłodna.

Jak dobrać podkład do rodzaju cery?

Każda cera wymaga zastosowania odpowiedniego podkładu, który najlepiej będzie współpracował z jej rodzajem, np. przy tłustej cerze nie należy stosować podkładu do cery suchej, ponieważ natłuści on naszą skórę jeszcze bardziej i sprawi, że będzie ona wyglądała bardzo niekorzystnie. Jak więc wybrać odpowiedni produkt?

 • do cery tłustej i mieszanej najlepiej użyć podkładów beztłuszczowych, które będą miały działanie matujące skórę. Warto również sięgnąć po takie, które mają właściwości antybakteryjne, gdyż cera tłusta sprzyja rozwijaniu się różnych niedoskonałości.
 • w przypadku cery suchej najkorzystniejszym produktem będzie podkład nawilżający o lekkiej i płynnej konsystencji. Witamina E w produktach do cery suchej jest dodatkowym atutem, ponieważ świetnie nawilża i regeneruje naskórek.
 • cerę szarą i zmęczoną poprawią produkty o różowej barwie oraz właściwościach rozświetlających.
 • cera wrażliwa polubi się z kosmetykami hypoalergicznymi, które są delikatne i łagodzą podrażnienia.
 • przy cerze naczynkowej, aby przykryć zaczerwienienia, sięgnij po kosmetyk w żółtej tonacji.
 • cera dojrzała z pewnością znajdzie dla siebie szeroką ofertę podkładów liftingujących oraz rozświetlających, które zakryją drobne zmarszczki i nadadzą skórze blask.

Jak dobrać kolor podkładu?

Aby kolor podkładu jak najlepiej komponował się z Twoją skórą, na początku wybierz 3 produkty – jasny, średni i ciemny. Następnie rozprowadź każdy z tych kosmetyków na linii żuchwy – tak, aby móc je porównać z odcieniem skóry na szyi. Ten, który najlepiej komponuje się z tonacją Twojej twarzy oraz nie odznacza się od szyi – to Twój idealny podkład!

Pamiętaj o dwóch ważnych rzeczach:

 1. Najlepiej wybierać takie kosmetyki w świetle dziennym, gdyż sztuczne światło w drogeriach może nie oddawać w pełni kolorów podkładów.
 2. Latem Twoja skóra zazwyczaj jest opalona i ciemniejsza, a zimą jaśniejsza – dlatego warto wybierać odpowiedni odcień zależnie od aktualnej pory roku.