Kichanie i kasłanie jest naturalną reakcją obronną organizmu na ciała obce i drobnoustroje. Kichanie jest zupełnie bezwarunkowe i dlatego trudno nad nim zapanować w sytuacjach, w których znajdujemy się w otoczeniu innych ludzi. Szczególnie teraz w trakcie pandemii Covid-19 ważne jest dbanie o to, byśmy kichali i kasłali tak, aby nie stanowić zagrożenia dla innych ludzi. Każde kichnięcie i kaszlnięcie to gwałtowny wyrzut drobnoustrojów z naszej jamy ustnej na zewnątrz. Jak to robić, żeby chmura naszych zarazków nie trafiała w innych ludzi?
Dlaczego powinniśmy zwracać na to uwagę?
Spis treści
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niewinne kichnięcie umożliwia zarazkom przebycie dystansu większego o nawet 200 razy niż cząsteczkom wody znajdującym się w zawartości naszego nosa. W dodatku zarazki potrafią przeżyć wiele dni poza organizmem człowieka. Gdy jesteśmy przeziębieni, mamy grypę lub cierpimy na inne dolegliwości towarzyszące chorobom roznoszonym drogą kropelkową, każda cząsteczka wody w naszym nosie i gardle jest bombą pełną zarazków i bakterii. Cząsteczki zawierające bakterie unoszą się w powietrzu i mogą trafić do organizmu innego człowieka przez jego układ oddechowy (na przykład gdy wdycha powietrze przez nos). Ponieważ potrafią przeżyć długi czas poza nosicielem osadzają się na meblach, klamkach, blatach i innych powierzchniach. Jeżeli inny człowiek dotknie klamki pokrytej naszymi zarazkami, a następnie dotknie swoimi dłońmi twarzy, to może się zarazić.
Jak bezpiecznie kichać i kaszleć między ludźmi?
Istnieje kilka sposobów na to, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się naszych bakterii w miejscach publicznych.
Zakrywaj twarz
Gdy czujesz, że kichnięcie się zbliża, to zrób to w jednorazową chusteczkę higieniczną, a po zakończonej czynności natychmiast wyrzuć ją do kosza na śmieci. To samo dotyczy kaszlu. Jeżeli jednak kaszel czy kichanie zaskoczą cię i nie będziesz miał przy sobie chusteczki, to zrób to w zgięcie łokcia. Dzięki temu zarazki nie trafią na twoje ręce, a stamtąd na przedmioty dookoła lub dłonie innych ludzi. Jeśli jednak zdarzy ci się kichnąć na biurko w pracy, to jak najszybciej wytrzyj je płynem antybakteryjnym.
Odejdź na bok
O ile to możliwe, unikaj kichania i kasłania między innymi ludźmi. Kichnięcie trudno jest powstrzymać, ale gdy męczy cię katar, to nie wydmuchuj nosa przy innych – oddal się na bok. Kaszel jest o wiele gorszy jeśli chodzi o rozsiewanie zarazków, bo dokucza praktycznie bez przerwy i jest męczący zarówno dla osoby chorej, jak i jej otoczenia. Jeśli to możliwe, odwracaj się od innych gdy kaszlesz i rób to w jednorazową chusteczkę lub w rękaw.
Myj ręce
Może się zdarzyć, że atak kaszlu będzie tak gwałtowny, a kichnięcie tak niespodziewane, że zapomnisz o tych wszystkich zasadach i użyjesz swoich dłoni. W takim wypadku natychmiast umyj dokładnie ręce za pomocą mydła i wody, a jeśli nie masz dostępu do umywalki, to żelem antybakteryjnym. Dobrze jest przygotować się na takie sytuacje i nosić ze sobą buteleczkę takiego produktu.