Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Kamień nazębny kojarzy się z nieprawidłową bądź niedostateczną higieną jamy ustnej. Jak pozbyć się nieestetycznego nalotu z zębów?

Jak powstaje kamień nazębny?

W naszych ustach bez przerwy szaleją bakterie, które po każdym posiłku zwiększają swoją aktywność i oblepiają nasze zęby. Dzięki szczotkowaniu usuwamy złożony z bakterii nalot, jednak gdy tego nie robimy, to nalot twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Nie tylko rzadkie szczotkowanie powoduje powstawanie kamienia. Najczęściej pojawia się on tam, gdzie nie docieramy szczoteczką do zębów, czyli po wewnętrznej stronie zębów, przy szyjkach zębowych oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Radą na to jest wymiana szczoteczki tradycyjnej na elektryczną, codziennie nitkowanie zębów lub inwestycja w irygator.

Jak pozbyć się kamienia na zębach?

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest usunięcie kamienia w gabinecie dentystycznym. Stomatolog wykonuje skaling, czyli rozbicie kamienia ultradźwiękami. Później piaskuje zęby piaskiem z wodą i powietrzem. Dzięki temu można usunąć z zębów przebarwienia po kawie i herbacie. Na koniec nakłada na zęby pastę fluoryzacyjną, która zabezpiecza je przed próchnicą. Jednak taki zabieg wiąże się z wysokimi kosztami (około 350 zł). Można spróbować usunąć kamień samodzielnie w domu. Nie da to takiego efektu jak zabieg u dentysty, ale z pewnością poprawi nieco sytuację w jamie ustnej.

Kilka kropel octu

Nieocenione właściwości octu jabłkowego można wykorzystać do usuwania kamienia nazębnego. Ocet pomaga w walce z próchnicą i ma działania odkażające. Raz w tygodniu wyszorujcie zęby szczoteczką pokrytą kilkoma kroplami octu jabłkowego!

Olej kokosowy i soda oczyszczona

Moda na olej kokosowy nie mija, i słusznie – to wielofunkcyjny kosmetyk, który możemy wykorzystać także w pielęgnacji zębów. Z połączenia oleju kokosowego i sody oczyszczonej powstaje pasta, która usuwa z zębów bakterie, nalot, a także lekko je wybiela.

Węgiel aktywny

Do walki z kamieniem możemy z powodzeniem wykorzystać węgiel aktywny. Wystarczy rozgnieść tabletkę węgla, wymieszać ją z kilkudziesięcioma mililitrami wody i uzyskaną pastą umyć zęby. Węgiel działa antyseptycznie i wybielająco. Taki zabieg stosujmy raz w tygodniu.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

Kluczem do uniknięcia powstawania brzydkiego nalotu jest prawidłowa higiena zębów. Szczotkujmy zęby dwa razy dziennie i nie zapominajmy o używaniu nici dentystycznej. Niektórzy ludzie mają większe skłonności do odkładania się kamienia, dlatego mimo zachowania doskonałej higieny powinni regularnie poddawać się zabiegowi usunięcia kamienia u dentysty. Stomatolodzy zalecają, aby przeprowadzać taki zabieg co najmniej raz w roku. Ze względu na to, że każdy ma inne predyspozycje do odkładania się kamienia, to najlepiej przy najbliższej kontroli zapytać dentystę, czy nasze zęby wymagają już usunięcia kamienia. Niektórzy pacjenci muszą mieć przeprowadzany taki zabieg nawet raz na trzy miesiące!