Jak wzmocnić paznokcie?

Dłonie i paznokcie to nasza wizytówka, dlatego też dbając o swój wygląd zewnętrzny, powinniśmy poświęcić nieco więcej uwagi tej właśnie części naszego ciała. Problem kruchych, łamliwych i rozdwajających się paznokci dotyczy również mnie, dlatego też jakiś czas temu postanowiłam nieco więcej dowiedzieć się na jego temat.

Kruche paznokcie to problem coraz częstszy wśród kobiet

Problem kruchych, łamliwych i rozdwajających się w największym stopniu dotyczy nas kobiet, ponieważ każdego dnia wykonujemy przeróżne prace domowe wpływające niekorzystnie na stan naszych paznokci. Niekorzystny wpływ na nasze paznokcie ma również dosyć niska temperatura, długie moczenie dłoni w wodzie (np. podczas mycia naczyń), a także nieodpowiednia dieta uboga w cenne witaminy i minerały.

Dobre odżywki do paznokci

Kruche paznokcie to problem, z którym i mi przyszło się zmagać, dlatego też chciałam się z wami podzielić pewnymi informacjami na ten temat. W poprzednim wpisie mogłyście nieco więcej przeczytać o świetnym produkcie na słabe paznokcie, a mianowicie o odżywce Regenerum (zachęcam do przeczytania, jeśli do tej pory tego nie zrobiłyście). W przypadku odzywek produkty te przede wszystkim pomagają wzmocnić i utwardzić płytkę paznokciową, nadając im zdrowy połysk, a nawet przyspieszając wzrost. Sięgając jednak po odżywkę, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu, ponieważ odbudowa kruchych i słabych paznokci to proces, który może trwać nawet kilka tygodni.

Jakie witaminy pozytywnie działają na paznokcie?

Na paznokcie bardzo dobrze wpływa witamina A, ponieważ pomaga ona nawilżyć skórę wokół paznokci, wygładzając przy okazji płytkę paznokciową. Gdy zaczyna jej brakować, paznokcie zaczynają się kruszyć, a na ich płytce zaczynają pojawiać się szpecące prążki. Kolejną bardzo ważną witaminą jest witamina B12, której niedobór powoduje ciemnienie paznokci, a także ich łamliwość i zniekształcenie. Witamina C z kolei ułatwia wchłanianie żelaza, czyli pierwiastka, który w pośredni sposób pomaga wzmocnić paznokcie. Bardzo ważna jest również witamina H, ponieważ wzmacnia ona paznokcie wtedy, gdy stają się słabe i łamliwe, poprawiając również ich ogólną kondycję.

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Słabe paznokcie to problem, z którym zazwyczaj walczę dwukierunkowo, a mianowicie sięgam po dostępne w aptekach odżywki, a także stosuję sprawdzone domowe sposoby. Jednym z nich jest kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Kilka łyżek oliwy podgrzewam przez chwilę w mikrofalówce, dodając do niej następnie kilka kropelek soku z cytryny. W tak przygotowanym roztworze zanurzam swoje dłonie, po czym po upływie 15 minut wyciągam dłonie z miseczki i dokładnie je wycieram. Innym sprawdzonym sposobem jest również wzmacniająca kąpiel w żelatynie, co może brzmi dosyć dziwnie, jednak faktycznie działa. Łyżeczkę żelatyny rozpuszczam w szklance ciepłej wody i gdy napęcznieje, co zazwyczaj trwa ok. 5 minut, podgrzewam mieszankę i mocze w niej paznokcie przez 15 minut.