Alokazja

Jakie kwiaty wybrać do mieszkania?

Kwiaty są cenną ozdobą każdego mieszkania. Założenie jest jednak takie, że są zdrowe i piękne. W tym przypadku sama troska o nie nie wystarczy. W przypadku niektórych gatunków roślin nie ma znaczenia, jak bardzo się starasz. Najważniejsze jest zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju. Przed zakupem warto wiedzieć o nim kilka rzeczy.

Jakie kwiaty do ciemnych pomieszczeń?

Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju większość roślin doniczkowych wymaga stałego dostępu do światła, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Jednak oświetlenie w mieszkaniu nie zawsze jest normalne. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz całkowicie rezygnować z zielonego wykończenia. Są jednak wyjątki i takie rośliny sprawdzają się nawet w łazienkach czy przedpokojach. Proponujemy hodowlę kwiatów w ciemnym pomieszczeniu z naturalnym siedliskiem na obszarach o słabym oświetleniu.

Paproć 

Naturalnym siedliskiem paproci są wilgotne, gęste lasy o ograniczonym nasłonecznieniu. Takie warunki preferują te rośliny w wersji domowej. Dobrym miejscem dla nich jest pomieszczenie z oknami od strony zachodniej i północnej. Pamiętaj jednak, że paprocie to rośliny doniczkowe, które preferują wilgotne podłoże, dlatego wymagają regularnego podlewania.

Skrzydłokwiat

Skrzydlate kwiaty to gatunki dotknięte półcieniem i rozproszonym światłem. W tym przypadku rozwija się doskonale i szybko rośnie do imponujących rozmiarów. Dobrze jest również wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność powietrza. Dlatego oprócz częstego podlewania konieczne jest również częste podlewanie kwiatów płetw.

Jakie kwiaty do jasnych pomieszczeń?

Kwiaty doniczkowe kwitnące to głównie rośliny, które lubią słońce. Jednak sprostanie ich wymaganiom nie zawsze jest łatwe. Dlatego przed podjęciem decyzji o ich uprawie powinniśmy upewnić się, że możemy zapewnić im odpowiednie warunki.

Alokazja

Wygląda bardzo osobliwie i efektownie. Alocasia Pink Dragon to roślina kolekcjonerska znana również jako Dragon Beauty. Jest to rzadka odmiana, która wyróżnia się metalicznie zielonymi liśćmi, srebrzystymi żyłkami i różowymi ogonkami. Roślina dominuje na długich, wzniesionych pędach, które tworzą ozdobne, wielogałęziowe kępy.

Zielistka

Ma liniowe liście z zielonymi lub białymi paskami. Dzięki pięknym, długim liściom idealnie nadaje się na półkę w gabinecie lub salonie. Świetnie prezentuje się również w wiszących koszach i w plenerowych ekspozycjach latem, ale trzeba pamiętać, że jesienią warto go ponownie przywieźć do domu.

Jakie kwiaty do wilgotnego mieszkania?

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to około 40 – 60%. Każde odstępstwo od prawidłowej wartości może doprowadzić do znacznego obniżenia komfortu życia w danym pomieszczeniu, co w skrajnych przypadkach może zagrażać naszemu zdrowiu. Często borykamy się z problemem zbyt dużej wilgoci w domu. Jednym ze sposobów na poprawę mikroklimatu mieszkania jest zastosowanie roślin doniczkowych. Dobrze w takim przypadku sprawdzą się: bluszcze, paprocie, oplątwy, chamedora wytworna, czy skrzydłokwiat.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem TanioBuduj.com.pl