medytacja transcendentalna

Medytacja transcendentalna – jak wpływa na nasze ciało?

Ostatnio zainteresowałam się pojęciem medytacji transcendentalnej, która stała się dość popularna wśród celebrytów i influencerów. Wychodzi na to, że znowu jest jej czas, ponieważ po wielkim rozkwicie w erze pokoju i miłości, zniknęła z pola widzenia. Od jakiegoś czasu jest o niej coraz głośniej. Są w nią zaangażowane osoby takie jak Leny Dunham, Lykke Li, a także Oprah, czy dr. Oz. Medytacja transcendentalna jest oparta techniką medytacyjną opartą na mantrach i ruchu duchowym. Opiera się na krótkich mantrach, które mogą być słowami lub krótkimi zwrotami powtarzanymi wielokrotnie w naszych myślach. Mantry dostosowuje się indywidualnie do każdej osoby. Do medytacji wprowadza mistrz, który instruuje i dobiera mantry. Dopasowuje się je na podstawie temperamentu i stylu życia danej osoby. Czasem nawet pod kątem zawodu, który wykonuje. Regularne medytowanie daje niesamowite efekty dla naszego umysłu. Czym tak naprawdę jest Medytacja transcendentalna? Czy to jakiś nowy kult podobny do scjentologii, czy może moda na jeden sezon samodoskonalenia? Może naprawdę warto jej spróbować?

Muzyka do medytacji – tak, czy nie?

Muzyka ma gigantyczny wpływ na człowieka i jego psychikę. Jest inspirująca i często dodaje siły i motywacji. Badania pokazują, że stymuluje ona układ nerwowy, poprawia i wzmacnia pamięć, a także kreuje nowe ścieżki nerwowe w mózgu. Najważniejszą jej cechą jest to, że powoduje wzmożone wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Często samo słuchanie muzyki jest porównywane do medytacji, ponieważ działa ona kojąco na stres i poprawia samopoczucie. Jak się okazuje wiele osób łączy ze sobą te dwie sztuki, czyli medytację z muzyką. Pozwala to na większe skupienie i dodatkowy napływ pozytywnej energii oraz spokoju. Ważne jest tylko, aby ta muzyka była relaksacyjna, ponieważ redukuje stres, wycisza, przeciwdziała depresji, odpręża i zwiększa siły witalne.

Zobacz także:  Jak przygotować się do nadciągających upałów?

Medytacja dla początkujących – jak zacząć?

Wielu ludzi żyje w ogromnym tempie. Ciągle goni za nowymi zachciankami, rozwojem i pracą, przez co jest ciągle niewyspany, przemęczony i co gorsza zestresowany. Stres wpływa bardzo negatywnie na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie. Czujemy się nieszczęśliwi i sfrustrowani. To wszystko ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zdarza się, że wielu ludzi nie ma nawet czasu na medytację, gdyż uważają, że do pełni szczęścia i wyrobienia się ze wszystkim brakuje im kilku godzin w dobie. Takie funkcjonowanie ma negatywny wpływ, ponieważ czasem wystarczy znaleźć tylko 15 minut w ciągu dnia, aby chwilę popracować nad oddechem w ciszy. Już krótka medytacja oddechu pozwoli Ci pozbyć się stresu. Aby zacząć wystarczy tylko znaleźć chwilę, potem poszukać idealnego dla nas miejsca, które lubimy i sprawia nam przyjemność. Może to być podłoga w pokoju lub łąka obok domu – jak kto lubi. Istnieje wiele książek z dokładnymi instrukcjami, dotyczącymi oddechu i pozycji medytacyjnych. Warto się z nimi zapoznać.

muzyka do medytacji

Medytacja – efekty

Regularna medytacja pozwala się nam skupić i zanurzyć umysł w relaksacji. Przez to, że jesteśmy w głębokim marazmie i bardzo aktywnie myślimy, możemy dotrzeć do najgłębszych poziomów naszej świadomości, zadowolenia, witalności i kreatywności. Medytacja powinna być naturalna – nie na siłę. Należy się podczas niej bardzo mocno skupić. Natomiast niektóre badania pokazują, że badani, którzy nie byli przekonani o efektywności medytacji transcendentalnej i tak uzyskali efekty. Jak się okazuje medytacja obniża ciśnienie krwi, pomaga w walce z otyłością i depresją.