Szarlotka to placek, w którym najczęściej głównym składnikiem nadzienia jest jabłko. Czasami podaje się je z bitą śmietaną lub lodami. Szarlotka jest nieoficjalnym symbolem Stanów Zjednoczonych i jednym z jej charakterystycznych produktów spożywczych. W Polsce jest najczęściej nazywana po prostu jabłecznikiem. Chociaż niektórzy uważają, że jabłecznik i szarlotka to to samo. Ja mam inne zdanie. Szarlotka to rodzaj ciasta, które nie musi być koniecznie z jabłkami. A jabłecznik ma tylko jabłka, a rodzaj ciasta może być inny.
Jak zrobić kruche ciasto na szarlotkę?
Spis treści
Według mnie jeśli robimy szarlotkę obowiązkowo musi być ona z kruchego ciasta. Oto przepis na kruche ciasto, którego używam do przygotowania szarlotki.
Składniki na ciasto:
- 4 szklanki maki
- łyżeczka proszku do pieczenia
- szklanka cukru pudru
- ½ kostki masła
- 6 jajek
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
Sposób przygotowania:
Mąkę, cukier puder i proszek do pieczenia przesiewam do dużej miski. Masło kroje na male kawałki, dodaje do mąki i siekam, aż masa będzie grudkowata. W tym momencie dodaje żółtka, kwaśną śmietanę i wyrabiam ciasto. Ja to robię ręcznie. Ciasto dzielę na pól, zawijam w folie spożywczą i chłodzę co najmniej godzinę.
Jakie wybrać jabłka do szarlotki?
Wybór jabłek odpowiednich do pieczenia szarlotki może być zniechęcający. Więc jakie są najlepsze jabłka do klasycznej i pysznej szarlotki? Po pierwsze dzielimy jabłka na odmiany kwaśne i słodkie. Jedne i drugie możemy wybrać do pieczenia szarlotki. Słodkie odmiany jabłek, które nadawają się do szarlotki to: papierówka, lobo, champion oraz ligol. Ja najczęściej wybieram papierówki, ponieważ są kruche i pyszne oraz łatwo dostępne. Ale dobrym wyborem będzie również ligol ponieważ są to jabłka, które maja kremowy miąższ oraz charakteryzują się kruchością. Mają korzenny, lekko słodki, a zarazem kwaskowaty smak. Wybieram je rzadziej ponieważ można je kupić tylko w konkretnych miesiącach, co sprawia, że są trudniej dostępne. Gdy mam ochotę na kwaśniejszą wersję szarlotki, wybieram kwaśne odmiany jabłek. A są to: gloster, szara renta oraz antonówka. Osobiście najbardziej lubię wybierać antonówkę do moich wypieków ponieważ odmiana ta jest dość kwaśna, cechuje się zieloną lub żółtawą skórką. Moim zdaniem jedno z lepszych jabłek na szarlotkę. Jest to wersja szarlotki, którą zdecydowanie najczęściej przygotowuje.
Szarlotka po królewsku
Szarlotka po królewsko to coś, co robię bardzo rzadko, ale jak już zrobię to wszyscy ją ubóstwiają. Znika momentalnie, dlatego też często decydując się na jej robienie, przygotowuje podwójna porcję. Oto przepis na moją fantazję na temat szarlotki po królewsku.
Składniki na biszkopt:
- 3 jajka
- 4 łyżki cukru
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
Składniki na masę jabłkową: - około 800 gramów jabłek
- 1 galaretka cytrynowa
Składniki na masę śmietanową:
- 300 gramów śmietany kremówki
- 2 kopiaste łyżeczki żelatyny
- 1/3 szklanki wrzątku
- 3 łyżki cukru pudru
Do posypania ciasta potrzebujemy 150 gramów gorzkiej czekolady startej na drobnych oczkach.
Sposób przygotowania:
Po pierwsze ubijam białka jajek z cukrem na sztywną masę. Następnie delikatnie łączę resztę składników na wolnych obrotach miksera. Powstałe ciasto przekładam do tortownicy i piekę około 30 minut w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Kolejno obieram i kroje jabłka. Duszę je do miękkości, a następnie wsypuje do nich galaretkę i dokładnie mieszam masę. Tak przygotowana masę odstawiam do częściowego stężenia. Po czym masę wykładam na biszkopt i całość schłodzę w lodówce do stężenia. W ostatnim etapie ubijam śmietanę z cukrem pudrem. W osobnym naczyniu żelatynę mieszam z wrzącą wodą i hartuje dwiema łyżkami masy śmietanowej. Następnie przelewam do całości i miksuje do dokładnego połączenia się składników. Kolejno śmietanę rozprowadzam na masie jabłkowej. Gotowe ciasto wkładam do lodówki na parę godzin. Przed podaniem dekoruje ciasto tartą czekoladą.