Zmiany skórne są podstawowymi objawami schorzeń dermatologicznych. Bardzo często umiejscowione są na twarzy, co potęguje dyskomfort pacjenta. Wiedzę na temat chorób dermatologicznych powinni posiadać nie tylko lekarze, ale też kosmetolodzy, którzy często szybciej mają okazję zauważyć niepokojące zmiany u swoich klientów. Odpowiednia identyfikacja zmian skórnych jest kluczem do ich efektywnego leczenia.
Zmiany skórne na twarzy
Można wyróżnić wykwity pierwotne i wtórne. Zmiany pierwotne pojawiają się w początkowych stadiach choroby, a wtórne są obecne w dalszych jej stadiach lub podczas procesu zdrowienia. Zmianom skórnym często towarzyszą inne objawy, takie jak obrzęk, ból lub świąd. Przyczyny chorób skórnych są bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych z nich należą: zakażenia bakteryjne lub wirusowe, alergeny, niektóre choroby (cukrzyca, zaburzenia układu nerwowego), szkodliwe i niehigieniczne warunki pracy oraz niedożywienie. Więcej chorób skóry znajdziesz na stronie https://zdrowiewformie.pl/zdrowie/choroby-skory/.
Czyrak
Czyrak to ropna zmiana skórna, która znajduje się w mieszkach włosowych lub gruczołach potowych. Zmiana jest głęboka i sięga aż do tkanki podskórnej. Guzek na początku jest sinoczerwony, a następnie na jego czubku pojawia się ropny pęcherzyk. Po kilku dniach dochodzi do pęknięcia zmiany i rozpoczyna się proces gojenia, który często kończy się pozostawieniem blizny. Jak leczyć czyraka? Obecnie terapia zazwyczaj ogranicza się do stosowania antybiotyków, głównie doustnie, chociaż czasem dodaje się leczenie wspomagające, w postaci okładów lub maści.
Opryszczka
Jest to choroba wirusowa, objawiająca się wiązką pęcherzyków pod nosem lub na wardze, przy jednoczesnym zaczerwienieniu i obrzęku skóry. Objawy zazwyczaj utrzymują się około tygodnia, ale mają skłonność do nawrotów. Stosuje się leczenie osuszające i odkażające, za pomocą pasty cynkowej, antybiotyków lub leków przeciwwirusowych. Wspomagająco używa się także witamin z grupy B.
Trądzik pospolity
Zmiany występujące w przebiegu trądziku mogą przybierać bardzo różny charakter. Do najczęstszych postaci tej choroby należą: trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy i guzkowy. Można wyróżnić trzy stadia tej choroby. Stadium niezapalne rozpoczyna trądzik, pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki. Często przechodzi w stadium zapalne, gdzie już widoczne są wykwity skórne. Stadium uszkodzeń, mimo leczenia, pozostawia blizny, ponieważ pojawiają się torbiele. Leczenie trądziku jest zależne od postaci i nasilenia zmian skórnych. Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od leków działających miejscowo, chociaż w najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie ogólnoustrojowe.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty zazwyczaj nie pojawia się w wieku młodzieńczym, ale między 30. a 50. rokiem życia. Wywołują go zmiany naczyniowe oraz łojotok. Trądzik różowaty występuje w postaci rumieniowej, grudkowo-krostkowej lub naciekowej i przerosłej. Najczęściej spotykana jest postać rumieniowa, objawiającą się krótkotrwałym rumieniem. Nie ma możliwości wyleczenia choroby, ale pacjent może unikać zaostrzeń, czyli ograniczać wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych, nie korzystać z solarium i sauny oraz nie spożywać bardzo ostrych i gorących potraw.