Jest dopiero październik, a mnie dopadła już magia przedświątecznych wypieków. W tym roku jak co roku postanowiłam upiec pyszne alpejskie pierniczki dla moich bliskich. Jak zawsze w grudniu w moim domu będzie można poczuć magiczną atmosferę świat dzięki pysznemu korzennemu zapachowi domowych pierniczków. Zapach pierniczków alpejskich jest zapachem mojego dzieciństwa. Choć wiele moich koleżanek piecze zwykle pierniczki ja jednak wole te alpejskie.
Czym różnią się pierniczki alpejskie od zwykłych?
Spis treści
Jedyną dużą różnicą między tymi dwoma rodzajami pierniczków jest nadzienie, a raczej jego brak w przypadku pierniczków zwykłych. Jednak moim zdaniem dużo smaczniejsze są pierniczki alpejskie. Naturalnie to nie jest tylko zasługa ich pysznego korzennego smaku, lecz w dużej mierze tego wspaniałego owocowego nadzienia. Oczywiście najsmaczniejsze są te domowe pierniczki alpejskie z domową konfiturą.
Jak przechowywać pierniki?
Wszystkie pierniczki przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku jest to oczywiste. Naturalnie najlepiej do tego nadaje się szklany słoik czy metalowa puszka. Dobrym rozwiązaniem na przechowywanie pierników jest również plastikowy pojemnik z uszczelką. Dzięki szczelnemu zamknięciu ciastek można przedłużyć ich świeżość często nawet na kilka tygodni. Aby pierniczki były miękkie należy włożyć do nich kromkę chleba- najlepiej razowego.
Przepis na miękkie pierniczki alpejskie
Nowoczesne panie domu korzystają z przepisów internetowych. Jednak jak pośród tylu różnych przepisów zaleźć ten najlepszy na te domowe pyszności? Ja zawsze korzystam z tego sprawdzonego przepisu i wychodzą pyszne.
Przepis na pierniczki alpejskie:
- 4 jaja
- 1 kostka masła
- szklanka cukru
- szklanka miodu gryczanego bądź spadziowego
- 1/4 szklanki śmietany 18%
- 1 kg mąki pszennej
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 4 łyżki przyprawy do piernika
- pół szklanki powideł śliwkowych najlepiej domowych
Przygotowanie jest bardzo proste:
Do małego garnka włóż masło, cukier oraz przyprawę piernikową. Podgrzewaj na małym ogniu do całko witego połączenia się składników. Nie wolno tego zagotować! Przestudź powstałą masę i dodaj do niej rozkłócone wcześniej jajka, sól, proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną. Na koniec wlej śmietanę i wymieszaj.
Wsyp mąkę następnie wymieszaj dokładnie do uzyskania gładkiej konsystencji. Uformuj kulkę. Przełóż kulkę do miski i bardzo szczelnie przykryj folią spożywczą. Najlepiej, gdy ciasto leżakuje w lodówce około miesiąca. Po miesiącu rozwałkuj ciasto na pierniki. Wykrój podwójną porcję pierniczków. Połowę wykrojonych ciasteczek wypełnij odrobiną powideł i przykryj drugą połową. Ciasteczka muszą być bardzo szczelnie po dociskane. Piecz przez 20 min w temperaturze 180 stopni. Przełóż na kratkę do wystygnięcia. Udekoruj. Przełóż do szczelnego pojemnika z kromką chleba. Naturalnie alpejskie pierniczki najlepiej smakują polane lukrem bądź polewą czekoladową.
Popularność tych pysznych domowych pierniczków alpejskich z roku na rok jest coraz większa. Zresztą nie ma się co dziwić- przepis jest bardzo prosty, a pierniczki niesamowicie pyszne. Wypróbuj mój przepis, a przekonasz się sama o ich wspaniałym smaku.