Sprzątanie domu – nie wszyscy lubią, nie wszyscy mają czas. Niektórzy korzystają z usług firm lub osób sprzątających i są bardzo zadowoleni, inni z kolei po podjęciu próby skorzystania z profesjonalnej pomocy w tym zakresie nie ukrywają rozczarowania. Co zrobić, by uniknąć porażek, a sprzątanie domu przez osoby trzecie nie było źródłem straty czasu i środków?
Jak przygotować mieszkanie do sprzątania?
Spis treści
Mieszkanie przed przyjściem firmy sprzątającej przygotowuje się tak, jak by się samemu miało je posprzątać. Przy opcji podstawowej, tzn. mycie i odkurzanie podłóg i dywanów, wycieranie kurzy, sprzątanie kuchni i łazienki należy pozbierać wszystkie niepotrzebne rzeczy – ubrania, dokumenty, książki, rzeczy osobiste, by osoba nie była zmuszona poszukiwać miejsc ich przechowywania lub też nie miała potrzeby zadawania pytań co chwilę o miejsce ich przeznaczenia.
Ubrania do prasowania (jeżeli jest to w umowie) powinny być przygotowane w odpowiednim miejscu wraz z wieszakami do ich powieszenia.
Należy umówić się wcześniej co do zakupu odpowiednich środków czystości, które powinny być w dostępnym miejscu.
Jeżeli są przedmioty, które wymagają odpowiedniego traktowania, należy o tym uprzedzić (może to dotyczyć figurek z materiału wchodzącego w reakcję ze środkami chemicznymi).
Co wchodzi w zakres takiej usługi?
Jest kwestią indywidualną, jakiego zakresu sprzątania się oczekuje. Podstawowa usługa to na ogół:
- odkurzanie i mycie podłóg,
- wycieranie kurzu,
- sprzątanie łazienki i toalety,mycie armatury,
- sprzątanie kuchni (naczynia, blaty kuchenne, sprzęt AGD)
Mycie okien, prasowanie, sprzątanie szaf wewnątrz, czyszczenie szafek i sprzętów kuchennych, żyrandoli to czynności dodatkowe, wymagające przeznaczenia większej ilości czasu, tym samym dodatkowo płatne.
Przede wszystkim gospodarze domu powinni przemyśleć, na jakim zakresie usług im zależy oraz jakiej częstotliwości sprzątania oczekują. Inaczej planuje się generalne porządki raz, dwa razy w roku przy okazji np. świąt, a inaczej, kiedy sprzątanie ma się odbywać systematycznie, raz w tygodniu lub raz na miesiąc. Różnica dotyczy również tego, czy w zakresie sprzątanie jest robienie porządku w szafach i na półkach, czy dotyczyć ma mycia i odkurzania podłóg, ścierania kurzy i porządkowania kuchni.
Zakres prac sprzątających można ustalać w zależności od częstotliwości, np. raz w tygodniu sprzątanie podstawowe, natomiast raz na miesiąc większe porządki (z porządkowaniem szaf i półek).
Ile kosztuje taka usługa?
Nie ma sztywnego cennika usług. Wysokość kwoty za sprzątanie zależy od wielu czynników:
- powierzchni mieszkania – za 50m2 mieszkanie cena oscyluje wokół 80zł do 85 zł. Im większa powierzchnia, tym cena jest wyższa.
- kompleksowości sprzątania – im więcej czynności, tym wyższa cena.
- miasta – im większe miasto, tym droższe usługi.
- czynności dodatkowych – za mycie okien płaci się dodatkowo, a cena zależy od wielkości i ilości okien oraz stopnia trudności ich mycia (wysoko, nisko, trzeba je rozkręcać lub mają dużo małych szybek). Szybę w małym oknie myje się krócej niż w ogromnych drzwiach tarasowych.
- prasowanie również najczęściej wlicza się do czynności dodatkowych, a cennik zależy od ilości ubrań przeznaczonych do prasowania.
W przypadku sprzątania cyklicznego cena jest zwykle nieco niższa niż przy wynajmowaniu osoby do sprzątania okazyjnie.
Wiele osób chwali sobie zewnętrzną pomoc przy sprzątaniu, gdyż zyskuje w ten sposób czas na pracę, zakupy lub zwyczajny wypoczynek.